Etoll zastępuje system Viatoll - bądź gotowy na zmiany !

Źródło i pełny tekst na stronie: https://spidersweb.pl/autoblog/co-to-jest-e-toll-gdzie-kupic/

Za 30 dni zostanie zamknięty sytem viaTOLL, a zostanie zastąpiony systemem e-TOLL. Sprawa pozornie dotyczy tylko kierowców samochodów ciężarowych, ale i dla osobowych przynosi sporą niespodziankę.

Co to jest e-TOLL?

System płacenia za drogi płatne, a w przypadku kierowców samochodów osobowych za autostrady. Po urzędniczemu zaś jest to:

nowoczesne rozwiązanie zbudowane, wdrażane, utrzymywane i nadzorowane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Służy do poboru opłaty za przejazd po płatnych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA.

A co robi ten e-TOLL?

W skrócie: geolokalizuje (wyznacza pozycję pojazdu przy zastosowaniu pozycjonowania satelitarnego), czyli rejestruje, ile kilometrów poruszaliśmy się odcinkami, za które trzeba zapłacić i przesyła te dane do systemu.

Czyli taki GPS?

Mniej więcej, bo dokładnie GNSS, a GPS jest rodzajem GNSS, czyli systemu nawigacji satelitarnej obejmującego całą naszą planetę.

Czym różni się od viaTOLL?

ViaTOLL oparty był na technologii radiowej i w praktyce obchodził tylko tych kierowców samochodów osobowych, którzy tego bardzo chcieli, a raczej firm, które swoim kierowcom zakupiły urządzenia umożliwiające omijanie szlabanów na wybranych odcinkach autostrad. E-TOLL zapisze się w pamięci większej liczby kierowców osobówek.

Od kiedy e-TOLL zacznie działać?

Już ruszył, w czerwcu.

To co ma nastąpić za 30 dni?

Koniec viaTOLL, poprzednika e-TOLL. E-TOLL zaczął działać w czerwcu na po płatnych odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4) i oba systemy opłat działają jeszcze równocześnie. Zaraz ostatecznie uśmiercony zostanie viaTOLL i zostaniemy z tylko e-TOLL.

Jak obecnie skorzystać z e-TOLL?

Na dwóch wyżej wymienionych odcinkach, w miejscach poboru opłat zostały wyznaczone pasy przejazdowe dla użytkowników elektronicznych systemów poboru płatności za przejazd. Są odpowiednio oznaczone i nie można tam płacić gotówką.

Kategorie: Wiadomości